انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع پایان نامه

پس از 22 سال مشاوره با دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مورد انتخاب موضوع پایان نامه ، من هرگز دانشجویی را ملاقات نکرده ام که صرفاً تصوری از موضوعی که می خواهند بخوانند نداشته باشد. در واقع ، بسیاری از دانش آموزان ایده های زیادی دارند – بگذارید آنها را مباحث نامشخص بنامیم – اما ، طبق تجربه من ، آنها حداقل حداقل یك موضوع اصلاح نشده در ذهن دارند كه می توانیم از آن استفاده كنیم.

حالا ، بیایید چند کار را بلافاصله انجام دهیم. اولاً ، شما نیازی به علاقه دائمی به موضوع پایان نامه خود ندارید. بله ، شما باید مقداری به موضوع علاقه مند باشید ، اما مطالعه لازم نیست نمایانگر بزرگترین اثر شما باشد. در واقع ، برای کسانی که ادعا می کنند باید عاشق موضوع خود باشند ، ممکن است شما مدت زمان زیادی را برای تکمیل موضوع صرف کرده و بنابراین ، فارغ التحصیلی خود را بالا نگه دارید!

بعلاوه ، مباحث رساله همیشه قابل اجرا است. به عبارت دیگر ، تحقیقات شما مطمئناً باید خلا ادبیات را پر کند ، اما هنگام تشکیل مجموعه ای از موضوعات بالقوه ، انگیزه رانندگی شما باید شناسایی مواردی باشد که می دانید قابل انجام است. اعتماد کنید که در پایان حداقل برای یکی از موضوعات طوفان مغزی ، شکافی برای توجیه تحقیقات خود پیدا خواهید کرد. من می دانم که این به نظر ضد شهودی می رسد ، اما تشخیص دهید که وقتی موضوعی را انتخاب کردید ، تقریباً همیشه می توانید منطقی برای انجام مطالعه خود پیدا کنید (به عنوان مثال ، با استفاده از یک نمونه متفاوت ، یک ابزار دیگر یا یک مکان دیگر). به طور خلاصه ، موضوع را انتخاب کنید و بعداً آن را توجیه کنید.

پایان نامه کارشناسی ارشد مشترک نزدیک به 100 صفحه است. بنابراین ، چطور می توانید درباره موضوعی تصمیم بگیرید که اطلاعات کافی برای تحقیق در اختیار شما قرار دهد؟ این می تواند برای بسیاری از دانشجویان یک کار کاملاً دلهره آور باشد. با این حال ، نگران نباشید زیرا لیستی از موضوعات جالب پایان نامه کارشناسی ارشد را برای تحقیق ایجاد کرده ایم.

انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد

چند نکته وجود دارد که باید قبل از انتخاب موضوع برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود به خاطر داشته باشید. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که استاد شما چه می خواهد. آیا وی مباحثی را پیشنهاد یا اختصاص داده است؟ در غیر اینصورت ، باید تصمیم بگیرید که واقعاً به چه چیزی علاقه دارید. موضوعی که انتخاب می کنید باید موضوعی باشد که هم برای مخاطب جذاب باشد و هم برای شما هیجان انگیز باشد. واقعیت این است که هرچه بیشتر از موضوع خود هیجان زده شوید ، تحقیق و نوشتن شما بهتر خواهد بود.

نمونه هایی از مباحث پایان نامه برای دوره کارشناسی ارشد
موضوعات زیادی وجود دارد که می توانید برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود انتخاب کنید. اگر در بن بست هستید و نمی توانید بفهمید در مورد چه چیزی می خواهید بنویسید ، برخی از پیشنهادات جالب ما را در زیر بخوانید:

بوتاکس و سایر روش های تزریق مواد پرکننده صورت و تأثیر آنها بر یک زن.
مادر جدید: تحقیقی که به بررسی روند مادربزرگ ها از مادربزرگ هایشان می پردازد.
ایجاد ارتباط بین بی خانمانی و خشونت علیه زنان.
استخدام کارگران پشتیبانی خانه در کانادا
سورفتاری که فرزندان نوجوان آنها به والدین وارد کرده اند
اثرات موقعیت جغرافیایی بر روی افرادی که از بیماران آلزایمر مراقبت می کنند.
تجارب زندگی همسران زن اعضای ارتش آمریکا که از PTSD یا اختلال استرس پس از سانحه رنج می برند
تجارب افراد دوجنسگرایان در فضای باز
نگاهی دقیق به آموزش آنلاین و تأثیرات زندگی خانوادگی
چالش های افراد LGBT در رابطه با مراقبت های طولانی مدت
همانطور که مشاهده می کنید ، می توانید موضوعی را انتخاب کنید که هر طاقچه را که می خواهید پوشش دهد. اگر می خواهید در مورد یک مسئله فمینیستی بحث کنید – مشکلی نیست ،

همانطور که در مورد سایر مسائل اجتماعی مانند ازدواج همجنسگرایان صحبت می شود. تنها چیزی که باید در آن محتاط باشید این است که آیا مربی شما اجازه مبحث را نمی دهد یا نه. بنابراین ، ایده خوبی است که هر موضوعی را که انتخاب می کنید ، توسط استاد خود تأیید کنید. با این کار می توانید موضوع را اگر دوست ندارد تغییر دهید یا اگر خیلی گسترده است آن را محدود کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *