انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

چه زمانی باید نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد خود را شروع کنید؟ اینکه چه زمانی باید شروع به نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد خود کنید به محدوده پروژه تحقیقاتی و مدت دوره شما بستگی دارد. در برخی موارد، پروژه تحقیقاتی شما ممکن است نسبتاً کوتاه باشد و نتوانید بسیاری از پایان نامه خود را قبل از تکمیل پروژه بنویسید.

اما صرف نظر از ماهیت پروژه تحقیقاتی و دامنه دوره شما، باید هر چه زودتر شروع به نوشتن پایان نامه یا حداقل برخی از بخش های آن کنید و دلایل خوبی برای این امر وجود دارد:

نوشتن آکادمیک در مورد تمرین است، نه استعداد. اولین مراحل نوشتن پایان نامه به شما کمک می کند تا در نوسان پروژه خود قرار بگیرید. زودتر بنویسید تا به شما کمک کند به موقع آماده شوید.

کارها را همانطور که انجام می دهید بنویسید. این یک راه خوب برای اینکه پایان نامه خود را پر از ایده های تازه نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که اطلاعات ارزشمند را فراموش نمی کنید.

پیش نویس اول هرگز کامل نیست. برای ویرایش و بهبود پایان نامه خود زمان بگذارید. این احتمال وجود دارد که شما باید حداقل یک یا دو پیش نویس دیگر را قبل از ارسال نهایی خود تهیه کنید.

نوشتن زودهنگام به شما کمک می کند تا هنگام نوشتن تمام پیش نویس های بعدی انگیزه خود را حفظ کنید.

فکر کردن و نوشتن بسیار به هم مرتبط هستند. در حین نوشتن، ایده ها و مفاهیم جدیدی به ذهن شما خطور می کند. بنابراین نوشتن زودهنگام راهی عالی برای ایجاد ایده های جدید است.

 مهارت انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

بهترین راه برای بهبود مهارت های پایان نامه یا پایان نامه نویسی این است که:

اولین پیش نویس پایان نامه کارشناسی ارشد خود را در اسرع وقت به پایان برسانید و آن را برای بازبینی به استاد راهنما ارسال کنید. سرپرست شما پیش نویس شما را تصحیح می کند و هرگونه خطای نوشتاری را گوشزد می کند. این فرآیند چند بار تکرار خواهد شد که به شما کمک می کند تا با گذشت زمان اشتباهات نوشتاری را تشخیص داده و تصحیح کنید.

اکثر دانشگاه ها دارای مراکز نوشتن هستند که دوره های نویسندگی و سایر انواع پشتیبانی را برای دانشجویان کارشناسی ارشد ارائه می دهند. شرکت در این دوره ها ممکن است به شما کمک کند تا نوشتن خود را بهبود ببخشید و با سایر دانشجویان کارشناسی ارشد ملاقات کنید که بتوانید با آنها در مورد آنچه که یک پایان نامه به خوبی نوشته شده است بحث کنید.

مقالات دانشگاهی را بخوانید و منابع نوشتاری را در اینترنت جستجو کنید. این به شما کمک می کند تا یک سبک نوشتاری آکادمیک را اتخاذ کنید، که در نهایت با تمرین بی دردسر می شود.

کتابشناسی خود را پیگیری کنید

هنگام مطالعه برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود، باید یک روش کارآمد برای سازماندهی کتابشناسی خود ایجاد کنید – این از گم شدن شما در انبوهی از داده هایی که برای نوشتن پایان نامه خود نیاز دارید جلوگیری می کند.

ساده ترین راه برای پیگیری همه مقالاتی که برای تحقیق خود خوانده اید، ایجاد یک پایگاه داده است که در آن می توانید هر مقاله/فصل را در چند نکته مهم خلاصه کنید تا به شما کمک کند محتوای آنها را به خاطر بسپارید.

یکی دیگر از ابزارهای مفید برای انجام موثر این کار، یادگیری نحوه استفاده از نرم افزارهای مدیریت مرجع خاص (RMS) مانند EndNote است. استفاده از RMS نسبتاً ساده است و زمانی که نوبت به سازماندهی کتابنامه شما می رسد در زمان زیادی صرفه جویی می کند. این ممکن است بسیار مفید باشد، به خصوص اگر بخش مرجع شما به طور مشکوکی دو ساعت قبل از اینکه باید پایان نامه خود را ارسال کنید گم شده باشد!

از سرقت علمی تصادفی خودداری کنید

سرقت ادبی ممکن است به قیمت مدرک تحصیلات تکمیلی شما تمام شود و مهم است که هنگام نوشتن پایان نامه یا پایان نامه خود آگاهانه از آن اجتناب کنید.

گاهی اوقات، دانشجویان کارشناسی ارشد ناخواسته مرتکب سرقت ادبی می شوند. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که بخش‌ها از مقالات مجلاتی که به آنها استناد می‌کنند کپی و جای‌گذاری می‌شوند، به‌جای اینکه صرفاً آنها را بازنویسی کنیم. هر زمان که اطلاعاتی را از منبع دانشگاهی دیگری ارائه می کنید، مطمئن شوید که منبع را ارجاع داده اید و از نوشتن بیانیه دقیقاً همانطور که در مقاله اصلی نوشته شده است خودداری کنید.

ساختار انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

نحوه نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه های مختلف دستورالعمل های مختلفی در مورد نحوه قالب بندی پایان نامه خود دارند و مهم است که قبل از ارسال پایان نامه خود این دستورالعمل ها را مطالعه کنید تا جریمه نشوید.

نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

برای شروع از اینجا با بررسی ساختار پایان نامه کارشناسی ارشد مفید است. نحوه دقیق ساختار پایان نامه های کارشناسی ارشد تا حد زیادی به حوزه رشته بستگی دارد. اما بیشتر اوقات، پایان نامه های تجربی از قالبی پیروی می کنند که عبارتند از:

 • خلاصه
 • فهرست مطالب
 • فهرست جداول/شکل ها
 • معرفی
 • بررسی ادبیات
 • روش شناسی
 • یافته ها
 • بحث
 • نتیجه
 • منابع
 • ضمیمه ها

مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

قبل از شروع نوشتن
قبل از شروع به نوشتن، یک طرح کلی از رویکرد خود به هر بخش از جمله تعداد کلماتی که انتظار دارید داشته باشید، تهیه کنید (تعداد کل کلمات نیز بر اساس رشته متفاوت است).

در هر بخش، شما همچنین باید تمام زیرعنوان اصلی را که قصد دارید در نسخه نهایی قرار دهید، وارد کنید.

قبل از نوشتن هر یک از بخش ها، با سرپرست خود ملاقات کنید تا مطمئن شوید که طرح کلی شما به طور کلی با انتظارات آنها مطابقت دارد. استاد راهنما متخصصان این حوزه هستند و احتمالاً پایان نامه های کارشناسی ارشد بسیاری را دیده اند، بنابراین آنها می توانند به شما بگویند که آیا در مسیر درستی هستید یا خیر.

شروع به نوشتن

در اینجا شایان ذکر است که ترتیب نوشتن تمام بخش های پایان نامه کارشناسی ارشد می تواند بسته به روند و ترجیحات شما متفاوت باشد.

هنگامی که یک طرح کلی دارید، هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید باید با مقدمه شروع کنید و با نتیجه گیری پایان دهید. در حالی که خواننده به ناچار پایان نامه شما را به این روش می خواند، شما آزاد هستید که ابتدا بخش های «آسان» را بنویسید و سپس به سراغ بخش هایی بروید که برایتان چالش برانگیزتر است.

برای بسیاری از دانش آموزان، شروع با فصل روش شناسی بسیار منطقی است، زیرا این اجازه می دهد تا پروژه حول مراحلی که شما به عنوان یک محقق انجام خواهید داد، تنظیم شود. روش شناسی معمولاً شامل موارد زیر است:

سوال(های) تحقیق.
هر فرضیه ای که ممکن است داشته باشید.
چارچوب نظری شما و روش هایی که برای جمع آوری داده های خود استفاده خواهید کرد.
اغلب، اما نه همیشه، ملاحظات اخلاقی را شامل می شود، به خصوص اگر با شرکت کنندگان انسانی کار می کنید.
برای بسیاری از نویسندگان، فصل روش شناسی قبل از جمع آوری داده ها نوشته شده است، در حالی که ممکن است فصل های دیگر پس از جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها نوشته شود.

همین امر را می توان در مورد نوشتن مرور ادبیات نیز گفت. برای برخی از نویسندگان، بررسی ادبیات در اوایل پروژه شکل می گیرد، اما برخی دیگر تصمیم می گیرند که نگارش را تا پس از جمع آوری داده ها ترک کنند.

هر دو استراتژی ارزش دارند. نوشتن زودهنگام مرور ادبیات می تواند به محقق نشان دهد که چه داده هایی در حال حاضر وجود دارد و چگونه می تواند با پروژه بالقوه مرتبط باشد. نکته منفی این است که اگر یافته‌های پروژه فعلی با یافته‌های تاریخی موجود در ادبیات مطابقت نداشته باشد، ممکن است کل فصل نیاز به بازنگری داشته باشد تا با یافته‌های فعلی مطابقت بیشتری داشته باشد.

رها کردن مرور ادبیات به بعد از جمع‌آوری داده‌ها به معنای فاصله بیشتر بین زمانی که مطالعه برای پروژه انجام شده است و دوره نگارش آن است، به این معنی که ممکن است نیاز به مراجعه مکرر به منابع باشد. علاوه بر این، سپردن تمام نوشته ها به پایان پروژه ممکن است برای برخی از نویسندگان خسته کننده به نظر برسد.

عنصر دیگری که باید در نظر بگیرید نحوه ارائه یافته های خود است. برای برخی از محققان، ترکیب یافته‌ها و بخش‌های بحث منطقی است، در حالی که برای برخی دیگر، این ارائه فصل را دشوار و خواندن آن را دشوار می‌کند.

ماندن در مسیر
هیچ رویکرد جهانی برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد وجود ندارد، اما افراد زیادی وجود دارند که مایلند در این راه به شما کمک کنند. اگر در مراحل مختلف فرآیند و از چندین منبع مختلف به دنبال مشاوره باشید، خود را در موقعیت بسیار خوبی قرار خواهید داد.

کتابخانه دانشگاه شما منبع مفیدی برای تحقیق و مرجع خواهد بود، در حالی که سرپرست شما می‌تواند توصیه‌های تخصصی بیشتری در زمینه نوشتن ارائه دهد. دانشگاه شما احتمالاً دارای یک مرکز نویسندگی نیز خواهد بود که می‌تواند پیشنهاداتی در مورد چگونگی بهبود نوشتار شما ارائه دهد و مطمئن شود که در مسیر خود ادامه می‌دهید. قرار ملاقات در مرکز نوشتن شما همچنین می تواند به مسئولیت پذیری کمک کند، زیرا باید در واقع قسمت هایی از نوشته خود را تکمیل کنید تا در مورد آنها با دیگران صحبت کنید.

اگر مشکل دارید یا فقط می خواهید آرامشی که با حمایت یک حرفه ای حاصل می شود، داشته باشید، همیشه ارزش آن را دارد که به کمک پولی توجه کنید. شرکت خواهر ما، Oxbridge Essays، راهنمایی های تخصصی را در فرآیند نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد ارائه می دهد. تیم دانشگاهی با تجربه آنها در مورد هزاران پایان نامه کارشناسی ارشد مشاوره کرده اند و می توانند در هر کجا که نیاز باشد کمک ارزشمندی ارائه دهند.

اتمام و تصحیح
وقتی آن چند کلمه آخر نتیجه گیری خود را می نویسید و به پایان پایان نامه خود می رسید (امیدوارم در یک قسمت – شما، نه پایان نامه)، ممکن است یک حس نهایی وجود داشته باشد. این یک شاهکار بزرگ است که شما به تازگی بر آن غلبه کرده اید و برای آن، شما شایسته یک ضربه زدن به پشت هستید.

اما پایان نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد کمی مانند رسیدن به کمپ 4 در سفر به قله اورست است. بدون اینکه بخواهیم خیلی شوم به نظر بیایم، هنوز مقدار قابل توجهی کار برای انجام دادن وجود دارد – عمدتاً انجام کارهای پایانی پایان نامه از طریق ویرایش و تصحیح.

امیدواریم در طول مراحل نگارش پایان نامه، پیش نویس هایی را برای بررسی به استاد راهنما ارسال کرده باشید. این پیش‌نویس‌ها ممکن است شامل فصول جداگانه یا بخش‌های مختلفی در مجموعه داده‌ها باشد که نیاز به توضیح دارد. ناظر شما در مورد این پیش نویس ها از طریق نظرات کتبی یا شفاهی بازخورد ارائه می کرد. ضروری است که این نظرات را پیگیری کنید، زیرا آنها برای مراحل نهایی قبل از ارسال بسیار مهم خواهند بود.

دو روش وجود دارد که می توانید به ویرایش پایان نامه کارشناسی ارشد خود نزدیک شوید. هر دو ارزش دارند و بستگی به نحوه نگاه شما به روند نوشتن دارد. اینها هستند:

بخش‌هایی که از سرپرست بازگردانده می‌شوند را به‌صورت جداگانه ویرایش کنید.
در انتها ویرایش کنید، به طوری که ویرایش می تواند در تمام بخش ها سازگار باشد.
با اولین استراتژی، فرآیند ویرایش به بخش‌های قابل مدیریت تقسیم می‌شود، اما در پایان باید به عقب برگردید و بخش‌ها را مجددا ویرایش کنید تا وضوح و جریان بهبود یابد.

با استراتژی دوم، ممکن است

بتواند به جریان بهتری دست یابد، اما تعداد ویرایش ها در پایان ممکن است بسیار زیاد به نظر برسد و زمان قابل توجهی را به خود اختصاص دهد.

این چالش ها ما را به اهمیت جدول زمانی باز می گرداند. چندین هفته برای فرآیند ویرایش باقی بگذارید زیرا ویرایش ممکن است بیشتر از آنچه فکر می کنید طول بکشد. همچنین، هنگامی که این ویرایش‌های لازم را انجام دادید، باید سند خود را مرور کرده و تصحیح کنید تا مطمئن شوید که جزئیات دقیق در سراسر فصل‌ها سازگار هستند. این شامل مواردی مانند اطمینان از اینکه کلمات اختصاری به وضوح تعریف شده اند، جدول ها به طور مناسب شماره گذاری/عنوان شده اند، اینکه علائم نگارشی و نحو دقیق هستند، و اینکه قالب بندی و تراز منطبق است.

چیزی که ممکن است در طول فرآیند تکمیل برای شما چالش برانگیز باشد، دانستن زمان توقف است. با نوشتن همیشه می توان تغییراتی ایجاد کرد – ایده ها یا جملاتی که می توانند کمی بهتر یا کمی واضح تر نوشته شوند. شما می‌توانید سال‌ها (واقعاً!) کارهایتان را اصلاح کنید – بنویسید و بازنویسی کنید تا دقیقاً آنطور که می‌خواهید بسازید – اما واقعیت ساده این است: شما برای این کار وقت ندارید.

از زمانی که در اختیار دارید برای ویرایش پایان نامه خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، اما همچنین مایل باشید که بگویید “این به اندازه کافی خوب است” و کار خود را ارسال کنید.

تحویل دادن چیزی که برای مدت طولانی با پشتکار روی آن کار کرده اید یک احساس واقعا رضایت بخش است، بنابراین سعی کنید آن لحظه را که فرا می رسد گرامی بدارید.

همچنین، ناگفته نماند، اما همیشه ارزش یادآوری را دارد: ویراستاران متخصصی که ما در اینجا در Oxbridge Editing داریم، نه تنها می‌توانند تلاش فوق‌العاده‌ای را در این مانع نهایی وظیفه شما کاهش دهند، بلکه به لطف تجربه و مهارتشان، آنها همچنین مطمئن خواهند شد که پایان نامه شما بی عیب و نقص و واقعاً آماده برای ارسال است. در اینجا می توانید درباره ویرایش پایان نامه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

کلمات پایانی
امیدواریم با خواندن این پست نکاتی را برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد خود شناسایی کرده باشید که می توانید در زمینه خود اعمال کنید.

در حالی که محصول نهایی بسته به رشته متفاوت است، استراتژی های ذکر شده در بالا می توانند در طیف گسترده ای از زمینه ها اعمال شوند.

مهمتر از همه: زود شروع کنید و به برنامه پایبند باشید.

نمونه های زیادی از پایان نامه های کارشناسی ارشد وجود دارد که می توانید برای راهنمایی به آنها مراجعه کنید تا بتوانید ساختار پایان نامه مناسب برای پروژه خود را شناسایی کنید. با کمی انجام هر روز و با پیگیری مطالعه خود، می توانید اطمینان حاصل کنید که در کار خود منظم و کارآمد باقی می مانند.

به یاد داشته باشید که نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد اولین فرصت شما برای نشان دادن به جامعه دانشگاهی است که شما یک محقق ماهر در رشته خود هستید. پایان نامه کارشناسی ارشد انگلستان کار آسانی نیست، اما افراد و منابع زیادی برای کمک به شما در دسترس هستند. از سرپرست خود راهنمایی بگیرید و از امکاناتی که در محوطه دانشگاه شما وجود دارد از جمله مرکز نویسندگی و کتابخانه استفاده کنید.

بهترین شانس!